Egy lépésre a marsi élettől: tele volt szerves vegyülettel az ősi tó
A NASA tudósai szerint 3 milliárd évvel ezelőtt valóban egy vízzel teli tó volt a Marsnak azon részén, ahol a Perseverance landolt.
A NASA tudósai szerint 3 milliárd évvel ezelőtt valóban egy vízzel teli tó volt a Marsnak azon részén, ahol a Perseverance landolt.
A kutatók szimulálták a marsi körülményeket, és úgy találták, hogy a Deinococcus radiodurans nevű baktérium 280 millió évvel élhetett tovább a bolygón 10 méterrel a felszín alatt, mint a felszínen.
A kutatók több száz méter mélyen találtak olyan baktériumokat, amelyek segíthetnek a jövőben az ételallergiában szenvedő embereken.
A kutatók 3,7 milliárd évet mentek vissza az időben egy szimulációval, hogy megnézzék, milyen körülmények uralkodtak a Marson.
A NASA Mars-járója már rendkívül közel jár az első olyan helyszínhez, ahonnan értékes mintákat gyűjthet majd be.
A Perseverance marsjáró által a marsi sziklából vett kőzetminta már át is esett egy gyors elemzésen, és ez alapján izgalmas dolgokra számíthatunk a jövőben.
A Japán Űrügynökség két tudósa szerint a Phoboszt és a Deimoszt, vagyis a Mars két holdját érdemes lenne alaposabban megnézni.
Megkezdte első tudományos kutatássorozatát a Marson a Perseverance. A NASA járműve dél felé tart, hogy megvizsgálja a Jezero kráter fenekét ősi mikrobiális élet jelei után kutatva.
A NASA szerint még a korábbinál is jobban oda kell majd figyelni, hogy ne fertőzzünk meg élettel más égitesteket.
A múlt héten a Marsra indult amerikai szonda egyik legfontosabb feladata előkészíteni, hogy a bolygón vett mintákat néhány év múlva a Földön is meg lehessen vizsgálni.
Amerikaiak, kínaiak, arabok is kihasználnák a most kínálkozó időablakot egy-egy robotokra bízott Mars-expedícióra.
A következő év(tized)ek űrprogramjának egyik fontos célkitűzése a Mars meghódítása és kolonizálása. Egy dizájncsoport elképzelte, milyen lehetne az élet a vörös bolygón.
Elon Musk szerint nem lehetetlen, hogy 2050-re már egymillió ember éljen a Marson. Azt is elmondta, hogyan képzeli mindezt.
Nagy bejelentést tehet a NASA hétfőn: könnyen lehet, hogy a marsi élet nyomaira bukkantak a bolygó légkörét vizsgálva.
Úgy látszik, az Opportunity nevű Mars-járó halála nem volt hiábavaló, a porvihar után ugyanis egy nagyon fontos dolog derült ki.
Néhány tudós azt feltételezi, hogy a Marson egykoron "élet" lehetett, magyar kutatók nemrég pedig újabb, ezt erősítő eredményekkel álltak elő.
Bizonyos egyszerű organizmusok, amelyek a Föld legszélsőségesebb körülményeivel is képesek dacolni, elméletben a Marson is életben maradhatnak a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) végzett vizsgálatok szerint – közölte a Német Űrhajózási Központ (DLR) Kölnben.
A közvetlenül a Mars felszíne alatt található sós víz elegendő oxigénnel szolgálhat egy olyasfajta mikrobiális élet támogatásához, amely évmilliárdokkal ezelőtt alakult ki és virágzott a Földön – állítják kutatók, akik szerint a vörös bolygó néhány pontján még akár az olyan primitív, többsejtű teremtmények számára is elegendő lehet az oxigén, mint a szivacsállatok.
Legalább 100 millió évvel korábban szilárdult meg a Marson az a kéreg, amely a sziklás bolygókon lehetővé teszi az élet kialakulását, mint a Földön.
A bolygó belső szerkezetét és folyamatait vizsgálva az amerikai űrkutatási hivatal új Mars-szondája megoldást találhat arra a kérdésre is, hogyan tudunk majd lakóhelyeket fűteni a vörös bolygón.